стамбульське диво

05 травня 2018, 21:46 | Футбол

Football. ua і компанія Mastercard, офіційний спонсор UEFA Champions League, розповідають історії найяскравіших і по-справжньому безцінних моментів найбільш престижного футбольного турніру Європи.

Фінал Ліги чемпіонів 2005 року, в якому за заповітний трофей боролися Ліверпуль і Мілан, став тим поєдинком, розповіді про який будуть передаватися з покоління в покоління. Камбек Ліверпуля обговорювалося в усьому світі ще довгий час після фінального свистка і навіть зараз у багатьох уболівальників на згадку баталій того вечора йдуть мурашки по тілу. Для українських фанатів той фіналу не був рядовим. Інтерес помітно підігрівало те, що одним з головних дійових осіб Мілана зразка 2005 року був наш співвітчизник Андрій Шевченко, який вийшов на поле з перших хвилин і дограв матч до кінця. І цей поєдинок нинішній головний тренер збірної України не забуде до кінця свого життя. Хоча ці спогади для нього не найприємніші.

Давайте відновимо в пам'яті, як Ліверпуль і Мілан дісталися до фінальної гри, і імена всіх тих, хто був причетний до успіху цих команд. "Червоні" важко входили в той сезон і все тому, що довгий час в команді не могла стабілізуватися обстановка через відхід в Реал епохального Майкла Оуена. Обговорення цієї події відволікали склад і тренерський штаб від роботи і не дозволяли сконцентруватися на всі 100%. Після продажу Майкла керівництво Ліверпуля поспішило заспокоїти фанатів і вчинила два гучних входять трансферу.

Так, мерсисайдці придбали у Реал Сосьєдаду і Барселони Хабі Алонсо і Луїса Гарсію відповідно на загальну суму в майже 17 мільйонів фунтів. Вельми значна сума для того часу. Такі витрати були необхідні, адже в новому сезоні мерсисайдців належало грати на чотири фронти, і посилення істотно поліпшило б ситуацію. В АПЛ справи команди йшли з перемінним успіхом - перемоги змінювалися поразками, але в цілому команда виглядала досить непогано навіть без Майкла Оуена. Серйозні побоювання з приводу успішності майбутнього сезону виникли саме через відхід англійця, але Рафаель Бенітес прекрасно знав, як справлятися без свого головного голеадора.

В UEFA Champions League у команди також були проблеми. Так, Ліверпуль вийшов з далеко не найскладнішою групи (Монако, Олімпіакос, Депортіво) лише через кращих показників в матчах з грецькою командою, яка набрала ті ж 10 очок за 6 поєдинків. Після "проползанія" в плей-офф Ліверпуль видав переможну серію в АПЛ, але примудрився вилетіти з Кубка Англії від скромного Бернлі в першому ж для себе матчі. Зате в UEFA Champions League після групового етапу все складалося як по нотах! На стадії 1/8 фіналу з легкістю був пройдений Байєр (6: 2), а потім не без зусиль подолано бар'єр у вигляді Ювентуса (2: 1). У півфіналі жереб звів "червоних" з Челсі, перед яким у команди Бенітеса був боржок. Справа в тому, що в кінці зими Ліверпуль в драматичному матчі поступився Челсі у фіналі Кубка Ліги, коли пропустив два голи в екстратаймі. Тоді "сині" під проводом Моуріньо позбавили їх трофея, а тепер могли позбавити мрії. В результаті мерсисайдці пройшли Челсі завдяки одному з найбільш спірних і суперечливих голів в історії UEFA Champions League. Жозе Моуріньо досі звинувачує суддів у тому, що вони зупинили найсильніший склад Челсі за всю історію. І все-таки не один повтор не зміг визначити, чи перетнув м'яч лінію воріт після удару Луїса Гарсії. Ось такий шлях подолала команда Бенітеса до фіналу в Стамбулі, де вони мали змагатися з Міланом.

Італійці, в свою чергу, не були надто активні на трансферному ринку і провели влітку лише кілька угод. З значущих трансферів відзначимо підписання захисника Япа Стама і оренду форварда Ернана Креспо. Сезон 2005 року розпочався для Мілана якнайкраще. У першому матчі після річної паузи "россонері" каменя на камені не залишили від Лаціо в матчі за Суперкубок Італії і виграли перший трофей в сезоні. Той поєдинок завершився перемогою команди Карло Анчелотті з рахунком 3: 0, а всі голи на свій рахунок записав українець Андрій Шевченко!.

У внутрішній першості Мілану належало захистити чемпіонський титул, і головним конкурентом "червоно-чорних" був Ювентус, який жадав будь-що-будь повернути собі чемпіонство. В цілому, Мілан йшов цілком рівно в Серії А і, в той же час, був успішний на груповому етапі UEFA Champions League. "Россонері" без особливих труднощів посіли перше місце в своєму квартеті, де також була присутня Барселона. Шахтар і Селтік спочатку вважалися Андердог. Тоді саме Шевченко приніс своїй команді домашню перемогу в матчі з Барселоною, після чого стало зрозуміло - перше місце від Мілана нікуди не дінеться. Правда, незабаром "червоно-чорних" очікував провал в Італії: на етапі чвертьфіналу команда вилетіла з розіграшу Кубка від Удінезе.

Це фіаско не обернулася трагедією, адже у Мілана залишалися чемпіонат, в якому він йшов досить впевнено, і Ліга чемпіонів. Уже на етапі 1/8 італійців чекало серйозне випробування - ігри з Манчестер Юнайтед сера Алекса Фергюсона. Матчі вийшли напружені, але в обох іграх Мілан в другому таймі дотискати суперника і в підсумку перемагав з мінімальним рахунком (1: 0, 1: 0). На етапі чвертьфіналу жереб подарував команді Карло Анчелотті одного з найбільш небажаних суперників - міланський Інтер. Баталій з "нерадзуррі" Мілану вистачало і в італійських змаганнях, але тут одвічним суперникам потрібно було битися в Європі.

В результаті Derby della Madonnina відбулося двічі і обидва рази перемогу святкувала "червоно-чорна" частина міста (2: 0 і 3: 0). Правда, другий матч так і не дограли - у другій половині гру перервали через заворушення на трибунах за рахунку 1: 0, а потім дисциплінарний комітет УЄФА присудив Інтеру технічну поразку. Відзначимо, що в обох поєдинках голами відзначився наш Андрій Шевченко. У півфіналі "россонері" чекав сенсаційний ПСВ з Ейндховена з Марком ван Боммеля, Філіпом Коку і Пак Чі Сонома і матч-відповідь мало не обернувся для італійців трагедією. Після домашньої перемоги з рахунком 2: 0, де Мілану, відверто кажучи, пощастило закінчити гру з таким рахунком, італійці вирушили в Нідерланди і там цілком заслуговували вильоту, але гол Амброзіні на 90-й хвилині зустрічі не дозволив перевести гру в овертайм. Таким чином Мілан ступив у фінал, нехай і зі скрипом.

І ось, настав цей день. 25 травня 2005 року. Туреччина. Стамбул.

Давайте згадаємо стартові склади:.

Ліверпуль: Дудек - Фіннан, Каррагер, Хююпя, Траоре - Луїс Гарсія, Джеррард, Хабі Алонсо, Ріїсе - Барош, Кьюелл Запасні: Карсон, Хосемі, Хаманн, Нуньєс, Бішчан, Сіссе, Шміцер Мілан: Діда - Кафу, Стам, Неста, Мальдіні - Гаттузо, Пірло, Зеєдорф - Кака - Шевченко, Креспо Запасні: Абб'яті, Каладзе, Костакурта, Кошта, Дорасо, Сержіньо, Томассон 52-я секунда, а рахунок вже відкрито. Пірло навісив в штрафну, Мальдіні пробив в один дотик. До слова, завдяки цьому голу Паоло став найстаршим футболістом, який забивав у фіналі UEFA Champions League (36 років і 11 місяців). "Червоні" довго не могли прийти до тями і були збентежені напором суперника. На 29-й хвилині гол забиває Андрій Шевченко, але лайнсмен піднімає прапорець, сигналізуючи справедливий офсайд, і арбітр взяття воріт відміняє. Через 10 хвилин м'яч потрапляє в лікоть Алессандро Несті в штрафний Мілана, проте суддя не піддався на бурхливі апеляції гравців Ліверпуля і не призначив пенальті. В атаці у відповідь "россонері" забили другий гол. Шевченко скористався блискучою передачею від Кака, наблизився до воріт і трохи незграбно віддав пас на дальню штангу на Ернана Креспо, який першим же дотиком відправив м'яч у сітку!.

Ще через п'ять хвилин Джеррард втратив м'яч в центрі поля, Кака забрав його і видав дивну довгу передачу на Креспо. Аргентинець холоднокровно перекинув Дудека і рахунок став розгромним! Це був саме той випадок, коли навіть у найвідданіших фанатів Ліверпуля зникла надія на успіх. Гаразд би їх улюбленці показували відмінну гру, а їм просто не щастило або ж їх засуджував арбітр. Але немає, Мілан виглядав в рази сильніше Ліверпуля в першому таймі і абсолютно по справі вигравав з розгромним рахунком. А то, що відбулося в другій половині зустрічі, до сих пір не можуть пояснити навіть самі учасники дійства. Глядачів не покидало відчуття, що команди помінялися футболками!.

Бенітес не опустив руки і в перерві зробив заміну, після чого команда перейшла до гри в три захисника. Це відразу принесло свої плоди. Один гол мерсисайдці забили вже на 54-й хвилині, коли Стівен Джеррард головою відправив м'яч у сітку і тут же повернувся на свою половину поля: на рахунку була кожна секунда. Після цього гола в Стамбулі не було чути нічого, крім знаменитого гімну англійської команди You'll Never Walk Alone. Дві хвилини потому Хаманн віддав передачу на Володимира Шміцера (обидва вийшли на заміну), і той з 18-20 метрів гарматно відправив м'яч у лівий дальній кут воріт Діди! Божевілля тривало, всі вболівальники вже на той момент перебували в шоці, а фанати Мілана нервово покусували губи.

У підсумку, через ще чотири хвилини рахунок став рівним! Мілан Барош п'ятою викотив м'яч Джеррарду на ударну позицію, а нинішній алленаторе Мілана Дженнаро Гаттузо не придумав нічого кращого, ніж смикнути свого візаві за футболку у власному штрафному. Арбітр не думав ні секунди - пенальті. Хабі Алонсо виконав удар, але з першого разу переграти Діду йому не вдалося. Зате вийшло забити на добиванні! На 60-й хвилині рахунок став 3: 3! Якби хтось припустив такий розклад в перерві, всі вболівальники дружно посміялися б з подібного прогнозу. Але це сталося. Мало хто міг пояснити такі кардинальні зміни, але це дійсно сталося! Після відновлення паритету Ліверпуль очікувано зменшив оберти і не став випробовувати долю. Мілан зразка першого тайму повернувся вже в додатковий час, але пані Фортуна покинула команду з Італії і перекинулася в інший табір. Як інакше можна пояснити подвійний сейв Дудека на 116-й хвилині зустрічі, коли Андрій Шевченко прицільно пробивав буквально з двох метрів? !.

Для голкіпера цей матч став одним з кращих і точно найбільше запам'ятався в кар'єрі, а для українця він обернувся особистою трагедією, спогади про яку його не покидали дуже довго. "Без сумніву, я був зобов'язаний в тому епізоді забивати. Дивився повтори кілька разів, особливо в останні хвилини. Цей момент снився мені. Я, м'яч і Дудек. Кожен раз я бив і програвав дуель. Намагався, але все марно. Це був кошмар ", - говорив Шевченко через кілька років.

Однак останнє слово Дудека ще було попереду. У серії одинадцятиметрових ударів воротар своїми витівками намагався максимально деморалізувати пенальтістів Мілана, і це йому відмінно вдалося. Після матчу в побуті з'явився новий танець - Dudek Dance. Уявляєте, що витворяв Ежі, якщо в його честь назвали танець?.

А знаєте хто не забив вирішальний пенальті? На жаль, Шевченко. Його гол продовжив би серію, але Дудек знову виграв дуель у нападника і забезпечив команді п'ятий трофей UEFA Champions League, що дало можливість зберегти кубок в клубі назавжди. Через два роки "россонері" взяли реванш у Ліверпуля, перемігши у фіналі, однак це вже зовсім інша історія, а поєдинок 2005 року, іменований як "стамбульське диво", по праву вважається одним з найбільш великих в історії футболу.