What could be bought for 10 hryvnias in 1996

17 May 2023, 22:08 | Economy 
фото с Зеркало недели

What could be bought in Ukraine in ten hryvnias after the introduction of a new national currency - the hryvnia in 1996, writes Industrial Portal with reference to NBU data.

Today, even the banknote that was in use in those days no longer exists.. But there are statistical data that give an idea of \u200b\u200bthe price of the hryvnia 27 years ago..

As the publication warns, it was a difficult time when most consumer goods were in short supply.. Today, the war continues in the country, as a result of which there was a significant depreciation of the national currency.. Therefore, we are not talking about comparison, but only about dry statistics.

So, one loaf in 1996 cost 32 kopecks, ten hryvnias could buy 31 loaves.

A liter of milk had a cost of 90 kopecks, ten hryvnias could afford 11 liters of milk.

Half a liter of sour cream in 1996 cost 1.5 hryvnia. For ten hryvnias it turned out 4.5 liters.

A kilogram of meat then cost 4 hryvnias, which means that with ten hryvnias you could buy 2.5 kilograms of meat.

A kilogram of boiled sausage cost almost 5 hryvnia, and for ten hryvnia it turned out as much as two kilos..

One 200-gram package of oil cost a hryvnia. For ten hryvnias, 10 such packages were obtained, that is, 2 kilograms of butter.

A liter of refined sunflower oil cost 1.8 hryvnias, and ten hryvnias, respectively, could buy 5.5 liters.

A kilogram of buckwheat cost 60 kopecks. For ten hryvnias you could buy 16.5 kg of cereals.

A kilo of potatoes in 1996 cost 30 kopecks, and 33 kilograms came out for ten.

A kilogram of carrots was 1 hryvnia. It is easy to calculate that for ten hryvnias it turned out 10 kilograms.

A kilogram of sugar was 70 kopecks. For ten hryvnias you could buy about 14 kilograms of granulated sugar.

One kilogram of salt had a price of 30 kopecks. Accordingly, for ten hryvnias it turned out 33 kilograms.

A package of tea (200 g) cost 4 hryvnias. In total, ten hryvnias could buy 500 grams of tea.

A bar of chocolate (100 g) had a price of 80 kopecks. For ten hryvnias, 12 bars of chocolate were obtained.

Sprats in 1996 cost 1.5 hryvnia. For 10 hryvnia in total it turned out 6 - 7 cans.

A liter of vodka then cost 3.4 hryvnias, and for ten it turned out almost three liters of vodka.

A liter of gasoline cost 60 kopecks. For ten hryvnias, it turned out 16.5 liters of gasoline.

To pay a monthly rent for utilities, living in a one-room apartment, you had to have 20 hryvnia.

But what was the average wage in 1996? It was 130 hryvnias or 73 US dollars (after all, one dollar then cost 1.77 hryvnias).

Источник: Зеркало недели